Archiwum 2013/2014

16 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się drugi etap gminnego konkursu kulturowo-językowego ‘ A Visit to English Speaking Countries’. Opiekunami konkursu były p. G. Bałek i p. K. Piotrowska. Konkurs miał na celu wyłonienie talentów w dziedzinie kreatywności, zastosowania technik komputerowych i znajomości języka angielskiego. Do pierwszego etapu zgłosiło się 55 uczestników różnych szkół. Po formalnej ocenie prac pod względem estetyki, ilości i jakości informacji, poprawności i dostosowania języka względem wieku, kreatywności i oryginalności prac, jury wybrało 12 laureatów prac plastycznych (plakat / mapa krajoznawcza) oraz 21 laureatów prezentacji multimedialnych.

4 czerwca 2014r w Gimnazjum w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu obchodziliśmy Dzień Europejski. Najpierw, o godzinie 9: 00 po krótkim wprowadzeniu przez p. Monikę Czaplę rozpoczął się konkurs Wiedzy o Europie, w którym uczestniczyło aż 31 osób. Naczelne motto konkursu to „Europejczyk – człowiek świadomy swoich praw” Celem tego konkursu było propagowanie wiedzy nt. praw człowieka, organizacji zajmujących się tą problematyką, nie zbrakło zagadnień dotyczących geografii i wiedzy o społeczeństwie, a obejmujących swym zakresem Unię Europejską. Zwycięzcami tej części zostali: 1 miejsce Dawid Skóbel kl.3A , 2 miejsce Marcin Kowalczyk kl.3B, 3 miejsce Alicja Kojs kl.3A

13 maja bieżącego roku w czytelni Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu odbył się Ogólnopolski Konkurs Geograficzny Albus, zorganizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 15 uczniów gimnazjum, którzy rozwiązywali test wyboru dostosowany do danego poziomu edukacyjnego. Najlepszym wśród naszych uczniów okazał się Marcin Kowalczyk z kl III b. Marcin nagrodzony został dyplomem wyróżnienia, natomiast pozostali otrzymali dyplomy uznania.

 

Monika Czapla

W dniach od 26 do 31 maja odbyła się szkolna wycieczka nad morze. Wzięli w niej udział uczniowie klas drugich i trzecich. Autokar wyjechał ze szkolnego parkingu o dwudziestej pierwszej. Podróż trwała całą noc.

Konkurs odbył się 29 kwietnia 2014r. we wtorek o godz.9.00.

Jury w składzie: Stanisław Bukowski, JózezSzaflarski, JózefaKolbrecka, Władysława Wacławiak oceniało siedem drużyn z gimnazjów gminy Czarny Dunajec.

Prosimy o zgłaszanie do sekretariatu udziału w programie Wyprawka szkolna– dofinansowanie podręczników szkolnych.

Wprowadzono jednolite kryterium dochodowe, z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że w br. kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosi 539 zł na osobę w rodzinie.

 

Wyprawka Szkolna 2014 - informacja MEN

Zobacz tabelę

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych 

Projekt Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. - "Wyprawka szkolna" 

 

W dniu 9 maja 2014 roku w Gimnazjum w Czarnym Dunajcu odbyło się szkolenie pt.: „trwały i zrównoważony rozwój obszarów górskich”. Szkolenie zostało przeprowadzone w ramach projektu FACCE JPI: „Modelowanie Europejskiego Rolnictwa ze Zmianami Klimatu dla Bezpieczeństwa Żywności". Szczegółowa ocena ryzyka restytucji gospodarki pasterskiej w Karpatach w aspekcie bezpieczeństwa żywnościowego”.

Już po raz drugi uczniowie szkoły podstawowej w Czarnym Dunajcu mieli możliwość uczestniczyć w lekcji online z uczniami z Ukrainy. Pierwsze spotkanie odbyło się dnia 3 marca, w związku z 200 rocznicą urodzin ukraińskiego poety Tarasa Szewczenko. Kolejna lekcja miała miejsce dnia 28 maja 2014 r. a jej celem była prezentacja zabytków Lwowa i Krakowa. Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi połączyliśmy się o godzinie 8:50. Lekcja obserwowana była przez zaproszonych specjalnie na tę okazję ukraińskich gości, między innymi: konsula od spraw Polonii, kilku dziennikarzy, dyrekcję szkoły.               

Są osoby, którym słowo „kwiczoł” kojarzy się wyłącznie z sympatycznym zbójnikiem od Janosika. Ale nie będzie to opowieść o tej postaci, tylko o jednym z ptaków drozdowatych.

W ostatnim czasie w naszej szkole odbywają się coraz nowsze i ciekawsze dni związane z kulturą świata. Takim dniem nie dawno był „Dzień europejski”. Całe to wydarzenie odbyło się 15.05.2014r. na drugiej i trzeciej lekcji.

W dniu 21 maja 2014r w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Targu odbyły się zawody w piłce niżej szkół podstawowych powiatu nowotarskiego.

30 kwietnia 2014r w centrum Kultury Orawskiej w Jabłonce odbył się II Konkurs Pieśni Patriotycznej, który prowadziła p. poseł Anna Paluch. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów: Maciej Czapla- kl III b szkoła podstawowa, Katarzyna Kukułka- kl I a gimnazjum, Julia Wiatrowska- kl Ia gimnazjum, Hubert Marduła- kl II a. Maciej zaśpiewał „Orlątko” i „Ostatni Mazur”, Kasia zaprezentowała „Marsz strzelców” i „Czerwone maki”, Julia zaśpiewała „Mury” z akompaniamentem Huberta Marduły i „Marsz żołnierzy Langiewicza”. Naszą młodzież do konkursu przygotowała p. Zofia Kierkowska.

Maciej Czapla kl III b szkoła podstawowa

Dnia 30.04.2014 r. w naszej szkole na lekcji trzeciej, uczniowie szkoły podstawowej przypomnieli nam o ustanowieniu Konstytucji 3 maja w 1791 r.

24 stycznia 2014r klasa VIa wraz z wychowawczynią, p. Teresą Rozmus i katechetką Barbarą Zastawnik odbyła lekcję wychowawczą wśród chłopców z Domu Pomocy Społecznej.

27 marca 2014r została przeprowadzona krótka akcja klasy „0” z udziałem p Beaty Piekarczyk – Gal i Barbarą Zastawnik, dotyczącą zdrowego odżywiania. Dzieci promowały sok marchewkowy, które same wykonywały.

17 marca 2014r po raz kolejny do naszej szkoły przyjechał z Teatru Bagatela w Krakowie znany aktor, p. Marcin Kobierski. Mimo napiętego grafiku – bo przecież gra w kilku spektaklach, np. „Szalone nożyczki”, „VIP”, „Barbelo, o psach i dzieciach” – poprowadził dwugodzinne warsztaty z kółkiem teatralnym Rududu. Szczegółów nie możemy zdradzać, ponieważ efekty wszyscy zobaczą w przedstawieniu „Papierowe Królestwo”

Akcja została przeprowadzona w naszej szkole w dniach 26 i 27 lutego 2014 roku (Tłusty Czwartek). Dotyczyła ona brata zakonnego, Benedykta Pączki, kapucyna, który od września 2013 roku przebywa na misji w Ngaoundaye w Republice Środkowej Afryki

Jak co roku w naszej szkole w ostatni dzień przed świętami odbyło się jasełkowe przedstawienie. W tym roku miało ono refleksyjny charakter, połączyło bowiem tradycję z nowoczesnością. Tłem rozgrywających się wydarzeń był dom 12 –letniej Karoliny, w którym pośpiech i codzienne obowiązki prawie przysłoniły wartość świąt.

Dzień Świętego Patryka to święto obchodzone w Irlandii 17 marca . Jest to dzień wolny od pracy . Wszyscy chodzą ubrani na zielono, popijają whisky, i paradują w ulicznych obchodach ku czci ich patrona.

następne >>
Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez wojto19a