Jesteś tutaj: Szkoła / ☞ Kronika / Rok Szkolny 2023/2024 / Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

W dniu 8 września 2023 roku nasza szkoła wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólnym czytaniem epopei Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania była powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Polaków okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury. Napisał w nim:

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.

Udział w akcji Narodowe Czytanie przygotowała pani Urszula Kubik, a obszerne fragmenty lektury czytały uczennice klasy VIIIa Maja Rubiś oraz Adrianna Kuziel. Został też przygotowany okolicznościowy plakat.

Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez wojto19a