Jesteś tutaj: Szkoła / ☞ Kronika / Archiwum 2016/2017 / Przekazanie urn z ziemią katyńską i smoleńska samorządom uczniowskim szkół z Gminy Czarny Dunajec

Przekazanie urn z ziemią katyńską i smoleńska samorządom uczniowskim szkół z Gminy Czarny Dunajec

Władze Gminy Czarny Dunajec i Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy wszystkich szkół z terenu gminy oraz zaproszeni goście oddali hołd polskim oficerom zamordowanym w 1940 r. w Katyniu, a także ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r.

 
8 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu miała miejsce niezwykła uroczystość przekazania społecznościom szkolnym z terenu Gminy Czarny Dunajec symbolicznych urn z ziemią z Katynia i Smoleńska oraz tablic pamiątkowych, które będą przypominać w każdej szkole o ofiarach tych tragicznych wydarzeń w 1940 r. i 2010 r. Urny i tablice przekazane zostały na ręce samorządów uczniowskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich przez Przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisława Gonciarczyka i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie Marię Chodkiewicz, która wręczyła także obrazy z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej.

Uroczystość uświetnili goście – prof. Jan Żaryn – Senator RP, Jan Hamerski – Senator RP, Józef Babicz – Wójt Gminy Czarny Dunajec, radni powiatowi Maria Domagała, Tomasz Turski i Jacek Stopka – Studencki oraz radni gminni. Wśród gości obecna była także siostrzenica zamordowanego ppor. Władysława Burtana, Maria Łaś.

Gminne obchody katyńskie w Czarnym Dunajcu zorganizowane przez Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiona przez proboszcza Krzysztofa Kocota.

Po nabożeństwie wszyscy obecni przemaszerowali do szkoły w Czarnym Dunajcu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Młodzież zaprezentowała program słowno – muzyczny nawiązujący do wydarzeń sprzed 77 lat.

Gość specjalny Prof. Jan Żaryn – Senator RP podczas wykładu pt. „Zbrodnia Katyńska, czyli zbrodnia wyjątkową” w bardzo ciekawy sposób omówił zbrodnię w Katyniu, której dokonali sowieci na polskich oficerach.

Po wykładzie przyszedł czas na przekazanie wspomnianych urn z ziemią i tablic samorządom uczniowskim. Jak wspomniała Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem Maria Chodkiewicz, pomysł uczczenia w ten sposób pamięci ofiar Katynia i ofiar tragedii pod Smoleńskiem narodził się podczas pielgrzymki dyrektorów szkół SPSK do Katynia, która odbyła się w tamtym. Wraz z dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Czerwiennem Anną Słodyczką zebrały ziemię, która teraz trafiła do poszczególnych szkół gminy Czarny Dunajec.

Jak podkreśla Anna Słodyczka, pamięć należy się wszystkim oficerom zamordowanym w Katyniu, którzy oddali życie za naszą wolność. Pamięć powinna towarzyszyć nam każdego dnia, a nie tylko w czasie rocznic.

Wspomnieć należy, że wśród oficerów zamordowanych przez sowietów znaleźli się mieszkańcy gminy Czarny Dunajec m.in. ppor. rezerwy Władysław Burtan z Czarnego Dunajca (ur. 09.03.1910 r.), por. Edward Cikowski z Czarnego Dunajca (ur. 02.10.1897), por. Antoni Dzielski z Działu (ur. 07.06.1908) i Stanisław Iwan z Pieniążkowic (ur. 02.03.1913).

Uczniowie z ZSPIG Czarny Dunajec uczcili ich pamięć, składając symboliczną wiązankę pod obeliskiem na dziedzińcu szkoły.

Podczas spotkania wszyscy obecni mogli obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. Katyń Podhala. 

>>Galeria zdjęć<<

Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez wojto19a