Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września (poniedziałek) godz. 900

Msza św. w kościele, następnie przejście do szkoły (hala sportowa), później krótkie spotkania w klasach.

Uczniowie z Wróblówki zostaną dowiezieni bezpośrednio pod kościół (na pierwszym przystanku – za Chracą - gimbus będzie o 845) 

Jesteś tutaj: Szkoła / >Archiwum / Archiwum 2017/2018 / Dzień Europejski i Dzień Języków Obcych

Dzień Europejski i Dzień Języków Obcych

W dniu 16 listopada obchodziliśmy Dzień Europejski połączony z Dniem Języków Obcych. Tematem przewodnim było hasło „W europejskim świecie bajek”. W związku z tym zaplanowaliśmy różne zadania, które realizowaliśmy od początku roku szkolnego. Termin był krótki, a przedsięwzięć kilka do przygotowania.

Zaczęło się całkiem niewinnie, najpierw uczniowie klasy drugiej a i c pod opieką p. Danuty Rafacz i p. Moniki Czapli zaproponowali projekty edukacyjne, następnie wymyślili tematy i zadania do wykonania, które z dużym tempem realizowali. Ustalili, że terminem prezentacji będzie 16 listopada.

Uczniowie klasy IIa: Kamila Ochmańska, Justyna Kwak, Maria Leja, Sabina Leja, Nadia Smerdka przygotowali projekt edukacyjny pt.: „Śladami bajek i baśni po krajach europejskich”. Celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat krajów europejskich, ich dziedzictwa i bogactwa kulturowego i rozbudzenie zainteresowania państwami europejskimi i językami obcymi. Uczniowie klasy IIa przedstawili uczniom klas VIa, VIb, VIc prezentację multimedialną na temat wybranych krajów europejskich. Następnie przeprowadzili dwa mini konkursy drużynowe- zagadki i quizy na temat bajek i baśni pochodzących z krajów europejskich. W tej części projektu wykorzystali różne rekwizyty, piosenki i obrazki kojarzone z bajkami europejskimi. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zabawie, a na koniec otrzymali słodkie upominki.

Gimnazjaliści z II c: Katarzyna Kocańda, Justyna Kolasińska, Barbara Kolbrecka, Sabina Mazanek, Marta Stuglik i Kacper Czaja przygotowali projekt edukacyjny pt. „Szkolnym ekspresem po Europie. Poznajemy państwa europejskie”. Drugoklasiści napisali scenariusz przedstawienia, wybrali wiersze, przygotowali teksty, muzykę, w których zaprosili widzów w niezwykłą podróż po Europie. Do współpracy zaprosili swoich kolegów z kl II c i II a. W formie przedstawienia zaprezentowali kilka państw, ukazując ich walory kulinarne, kulturowe, przyrodnicze. W trakcie przedstawienia pokazali taniec zw. „Beligijką”, jak się okazuje dosyć popularny wśród młodych ludzi. Całość uatrakcyjniała ciekawa scenografia oraz prezentacja multimedialna przygotowana przez Kasię Czechowicz i Żanetę Rubiś- Wierzchowską. Na zakończenie Basia, Justyna, Kasia i Marta przeprowadziły podsumowujący Quiz, w którym zaprosiły dwuosobowe drużyny z klas drugich gimnazjum oraz siódmych. Dobrej zabawie towarzyszył doping, a zwycięzców nagrodzono łakociami.

P. Gabriela Bałek przygotowała gazetki ścienne poświęcone nauce języków obcych. P. Gabrysia wywiesiła kody QR wraz z instrukcją instalacji na telefonach lub tabletach oraz krótkie opisy stron przydatnych do nauki języków. Ponadto, uczniowie klasy 6c zostali poproszeni o wyrażenie swoich opinii dotyczących nauki języków, opinie te zostały zebrane i wyeksponowane, jako zachęta do przemyśleń i dyskusji na temat sposobów i przydatności nauki języków. Młodzież klas gimnazjalnych oraz 6-7 SP mogła zapoznać się z gazetkami podczas przerw oraz na początku lekcji, gdy wspólnie z nauczycielem instalowali aplikacje QR reader oraz skanowali kody QR, mogła również poznać opinię młodszych kolegów i koleżanek i przemyśleć swoją motywację i techniki stosowane do nauki języków.

            Koleją atrakcją tego dnia był Quiz europejsko-angielsko- niemiecki. Reprezentanci poszczególnych klas wzięli udział w rozgrywkach międzyklasowych w auli. Zadaniami, z którymi uczniowie musieli się zmierzyć to m.in. rozpoznawanie tytułów baśni i bajek europejskich oraz kraju ich pochodzenia, słynnych atrakcji turystycznych, potraw, oraz podstawowych informacji o Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich.  Pytania i prezentacje multimedialne przygotowały p. Katarzyna Piotrowska oraz p. Gabriela Bałek. W trakcie rozwiązywania liczył się czas wykonywania poszczególnych zadań oraz współpraca uczniów w drużynach.  Quiz sprawdzał podstawową wiedzę, uczniowie mogli wykazać się znajomością nazw państw i podstawowych wyrażeń w językach obcych ale przede wszystkim uczestniczyć  w dobrej zabawie. Najlepsze drużyny otrzymały dyplomy uznania oraz prezenty. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie przyznali, że nauka może być przyjemna oraz, że liczą na podobne inicjatywy w przyszłości.

Wyniki quizu:

Klasy 2-4 SP

I m. drużyna w składzie:

Marta Limanówka kl. 3b , Kacper Piczóra kl. 4a, Maksymilian Mazanek kl. 3b, Wojciech Winnicki kl. 3c

II m.  drużyna w składzie:

Zofia Chlebek kl. 4a, Tomasz Belicki kl. 3c, Anna Basińska kl. 4b, Filip Legutko kl. 3c

III m.  drużyna w składzie:

Dawid Lipka kl. 3b, Oskar Hodorowicz kl. 4b, Emilia Nowak kl. 4c, Kinga Piotrowska kl. 3a

Klasy 5-7 SP

I m. kl. 7 b drużyna w składzie:

Aleksandra Mazanek, Natalia Bolek, Karolina Grela, Karolina Szaflarska

II m. kl. 6 b drużyna w składzie:               

Aleksandra Skoczeń, Gabriela Głowacz, Patrycja Grzech, Kamil Zubek

III m. kl. 7 a drużyna w składzie:

Karolina Belicka, Piotr Basiński, Bartłomiej Michulec, Karolina Żegleń

Klasy 2-3 gimnazjum

I m.  kl. 3 c drużyna w składzie:

Krzysztof Kwak, Daria Bielozerova, Klaudia Rubiś, Jan Stanek

II m. kl. 2 b drużyna w składzie:

Julia Starostka, Anna Skupień, Angelika Gryc, Maciej Jarończyk

III m. kl. 2c drużyna w składzie:

Karolina Kocańda, Justyna Kolasińska, Barbara Kolbrecka, Marta Stuglik

            Do wspólnej europejskiej zabawy zaprosiliśmy także milusińskich z klas najmłodszych. Dla nich p. Maria Jarończyk wraz z nauczycielkami klas 0-3 przygotowała konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony bohater z bajek i baśni europejskich”.

             Na zakończenie Dnia Europejskiego uczniowie klas 3 gimnazjum obejrzeli prezentację multimedialną na temat Unii Europejskiej, jej głównych instytucji, podziału, projektów europejskich dla młodzieży. Prezentację przygotowały uczennice klasy 3 b: Dominika Czechowicz, Małgorzata Maczałaba, Aleksandra Miętus pod opieką p. Moniki Czapli.

            Planując Dzień Europejski i Dzień Języków Obcych chcieliśmy, aby każdy uczeń naszej szkoły mógł w nim uczestniczyć. Chcieliśmy w nietypowy sposób zapoznać młodzież z Europą i zachęcić do nauki języków obcych. Dzień obfitował w różne atrakcje, każdy mógł znaleźć coś dla siebie wykazać się własną twórczością i pomysłowością. Uczestnicy konkursów i quizów zostali nagrodzeni nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do przygotowania naszego dnia.

 

Gabriela Bałek, Monika Czapla, Maria Jarończyk,

Katarzyna Piotrowska, Danuta Rafacz

>>Galeria zdjęć<<

Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez wojto19a