Jesteś tutaj: Szkoła / LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS

LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS

3 października 2018 r klasy trzecie gimnazjum pod opieką pań; D, Rafacz, M. Kucharskiej- Żądło, H. Mitoraj i p. M. Czapli pojechały na wycieczkę do Pszczyny i Oświęcimia.

            Po wyjeździe z Czarnego Dunajca udaliśmy się najpierw przez Zawoję w kierunku Pszczyny. Po drodze młodzież mogła poznać krajobraz jesienny kolejnych pasm Beskidów oraz malownicze miejscowości południowej Małopolski.

Pszczyna

W Pszczynie zwiedziliśmy zamek, który w przeszłości był własnością między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek, której uzyskał swój obecny wygląd w stylu neobarokowym. Wokół zamku rozpościera się przepiękny park w stylu angielskim. Po obejrzeniu wnętrz rezydencji przeszliśmy do pałacowych stajni, które dzisiaj służą, jako miejsce wystawowe, część zajmuje hala sportowa. Niezwykle urokliwy jest też pszczyński rynek z klimatycznymi kawiarenkami, w których zmęczony turysta może chwilę odpocząć zajadając się miejscowymi łakociami. Po kilku chwilach odpoczynku udaliśmy się w dalszą podróż do Oświęcimia.

Oświęcim

Bóg obdarzył ludzi wolną wolą, ale nie chciał, aby odbierali ją sobie nawzajem.

            Oświęcim-Brzezinka - niemiecki obóz koncentracyjny, noszący w czasie swojej działalności nazwę Auschwitz-Birkenau, stał się symbolem Holocaustu (masowej zagłady Żydów) nie bez przyczyny. W jego murach odebrano, bowiem życie niemalże dwóm milionom mężczyzn, kobiet i dzieci. Niewielu pojmanym udało się dożyć wyzwolenia, a jeszcze mniej końca wojny. Nazistowska propaganda od najmłodszych lat zasiewała w umysłach Niemców przekonanie o wyższości swojego narodu i nienawiść do ‘’rasy podludzi’’, jak nazywano obywateli innych krajów czy przedstawicieli różnych grup etnicznych. Z powodu rozczarowania wynikiem I Wojny Światowej, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników zyskała duże poparcie wśród mieszkańców, osiągnięte długoletnią manipulacją. Głosiła wówczas, że zwycięstwo należało się ludowi niemieckiemu i powinni oni wynieść kraj na pozycję mocarstwa. Rasizm, sadyzm, selekcja między rasami ludzkimi, antysemityzm i bestialstwo w czystej postaci. Nie łatwo współcześnie pomyśleć o człowieku, który utożsamiałby się z tymi poglądami, jako funkcjonującym w społeczeństwie, a więc jeszcze trudniej wyobrazić sobie, co przeżywali ludzie mający go za swojego oprawce. Więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau nie mogli liczyć na współczucie, mimo że traktowano ich tam gorzej niż zwierzęta. Naziści zgodnie z chorą ideologią zgotowali ten los tym, którzy nie potrafili się bronić, więc warto mówić o tej historii, aby nigdy o niej nie zapomniano.

‘’Życie obozowe’’

            Obóz koncentracyjny znalazł swój początek w przedwojennych koszarach wojska polskiego 27 kwietnia 1940 roku rozkazem Heinricha Himmlera, uważanego za jednego z największych zbrodniarzy wojennych. Tytułowany był jako wódz SS (militarnej jednostki nazistowskiej), Gestapo, niemieckiej policji i okrzyknięty winnym masowej eksterminacji Żydów w Europie, pracujący bezpośrednio z Adolfem Hitlerem. Latem 1944 r. obóz obejmował około 40 km2 terenu i był to czas jego największej rozbudowy. W tym czasie w kompleksie obozów Auschwitz przebywało około 135 tysięcy ludzi, czyli dwadzieścia pięć procent więźniów wszystkich obozów koncentracyjnych. Jako dom służyły im drewniane lub ceglane baraki, w których ustawiano ciasne prycze lub skazani byli odpoczywać na podłodze, sianie czy starym kocu. Trzymani byli w nieludzkich warunkach, zimnie, wilgoci, także w gorącu i zaduchu. Nie mieli możliwości dbania o higienę czy prania ubrań, a posiłki składające się z kawałka chleba, wywarów z roślin i zupy ze starych warzyw, nie były wystarczające przy takim zużyciu energii podczas ciężkiej, fizycznej pracy. Z tego powodu po kilku miesiącach, tygodniach, a nawet dniach od przybycia, umierali z wycieńczenia, głodu i chorób rozpowszechniających się po obozie. Nie oferowano im pomocy medycznej, żadnej innej formy pomocy. Tępiono ich jak robactwo, a całą prawdę o obozach ukrywano przed światem zewnętrznym.

‘’Oświęcim zabrał mi młodość, Oświęcim wzbogaca moją starość’’

 Tak powiedziała o tym miejscu Zofia Posmysz - pisarka, była więźniarka hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Przyznała, że łudziła się jak większość przywiezionych tam ludzi, iż praca rzeczywiście czyni wolnym, jak było to napisane na bramie obozu. ‘’Arbeit macht frei’’ brzmiało oryginalne hasło, które prócz słów nie miało z nim nic wspólnego. Kiedy Zofia trafiła do Auschwitz, miała zaledwie dziewiętnaście lat i należała do pokolenia ‘’Kolumbów’’, czyli osób, którym wojna odebrała najlepsze lata z życia, jakimi jest młodość. Uważała, że śmierć jest zawsze taka sama – jednakowo ohydna, niezależnie od tego jak się umiera i za kogo względnie, przeciw komu.

"Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości - ani przyszłości’’.

            Zwiedzania zachowanej części obozu nie da się opisać w kilku zdaniach. Każdy, kto choć raz był w murach Auschwitz-Birkenau, zrozumie, jak przygnębiające jest oglądanie tego miejsca ‘’od środka’’, a bardziej wrażliwy turysta uroni z pewnością łzy na widok zdjęć i wystaw muzealnych lub tak jak w moim przypadku, dozna dreszczy. Jak nieprzyjemny byłby to widok, nie należy rezygnować z udania się na ten ‘’wielki cmentarz’’, aby upamiętnić zmarłych tam więźniów i nie pozwolić, aby ta katastrofa się powtórzyła. Wielu z naszych rodaków pała nienawiścią do Niemców również współcześnie, ale jak powiedział Jan Grzegorczyk "Granice dobra i zła nie biegną granicami narodów, ale ludzi", więc nie można obwiniać całego społeczeństwa naszych sąsiadów za zbrodnie wyznawców hitleryzmu, do których doszło siedemdziesiąt lat temu. Nienawiść rodzi przemoc, a ta prowadzi do wojny, która zawsze niesie za sobą zniszczenie i śmierć.  

>>Galeria zdjęć - wejdź<<

Justyna Kolasińska,

Monika Czapla

Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez wojto19a