Jesteś tutaj: Szkoła / KLASY 8 PODBIJAJĄ WARSZAWĘ

KLASY 8 PODBIJAJĄ WARSZAWĘ

W dniach 17.10-19.10  uczniowie klas 8a i 8b wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce po naszej stolicy.  Po długiej drodze z Czarnego Dunajca rozpoczęliśmy zwiedzanie od Starego Miasta, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta,  Bazylikę św. Jana Chrzciciela. Pospacerowaliśmy klimatycznymi uliczkami wokół Rynku, byliśmy na niezwykle urokliwej Górce Gnojnej,  której nazwa brzmi niezbyt romantycznie.  Nieopodal Pomnika Małego Powstańca porozmawialiśmy o historii Powstania i jego młodych uczestnikach,  zobaczyliśmy również Pałac Prezydencki oraz  słynny Hotel Bristol. Posłuchaliśmy anegdot dotyczących jego słynnych rezydentów i ich wyczynów. Podziwialiśmy pomniki Marszałka Piłsudskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza.

Najciekawszym punktem naszej wycieczki w tym dniu było jednak zwiedzanie cmentarza wojskowego na Powązkach. Nasz przewodnik oprowadzając nas po słynnej nekropolii przedstawiał historie osób tam spoczywających. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć groby osób poległych w I wojnie światowej, biorących udział w Powstaniu Listopadowym, Powstaniu Warszawskim. Największe wrażenie wywarły na nas brzozowe krzyże, pod którymi spoczywali nasi rówieśnicy biorący udział w Powstaniu Warszawskim. Była dla nas to okazja na chwilę zadumy i rozmyślanie o minionych, ale również współczesnych czasach.

Rozmyślania te kontynuowaliśmy podczas drugiego dnia wycieczki zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego i uczestnicząc w pasjonującej grze w trakcie zwiedzania. Dzięki niej mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę oraz spryt i szybkość w wyszukiwaniu informacji. Żałowaliśmy, że spędziliśmy tam jedynie 3 godziny, ponieważ czas tam spędzony minął niepostrzeżenie. Kolejnym punktem naszej wizyty był Pałac Kultury i Nauki. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć wyjechaliśmy windą na taras widokowy, skąd mogliśmy podziwiać zapierająca dech w piersiach panoramę Warszawy.  Niektórzy z nas skorzystali z niepowtarzalnej okazji i kosztowali niezmiernie pysznej gorącej czekolady w kawiarni znajdującej się na tarasie widokowym.

Po opuszczeniu pałacu udaliśmy się na Stadion Narodowy. Zwiedziliśmy tam:

trybuny i murawę,

podziemia,

parking,

pomieszczenia rekreacyjne.

Z zapartym tchem obejrzeliśmy szatnie naszej reprezentacji. Gdy znaleźliśmy się w pomieszczeniu regeneracyjnym zobaczyliśmy wanny. Szokiem dla nas był sposób w jaki są one wykorzystywane - do lodowatych kąpieli.

Po Stadionie przyszedł czas na malowniczy Belweder i  Łazienki Królewskie. Podziwiając pomnik Fryderyka Chopina, roślinność  i architekturę spotkaliśmy wiewiórki i pawie, co wywołało mnóstwo radości. Stwierdziliśmy, że krajobraz Łazienek idealnie nadaje się do ukazania piękna naszej złotej polskiej jesieni i perfekcyjnie byłoby go uchwycić na obrazach i zdjęciach.

W ostatnim dniu wycieczki udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Znajdujące się tam unikatowe eksponaty pozwoliły nam samodzielnie przeprowadzić liczne eksperymenty, co wpłynęło na nasze zainteresowanie nauką i zjawiskami zachodzącymi wokół nas.

Nieopodal Centrum Nauki Kopernik znajduje się budynek Biblioteki Uniwersyteckiej, dokąd skierowaliśmy swoje kroki. Budek zachwyca wizualnie z zewnątrz jak i wewnątrz, jednak największa niespodzianka czekała na nas na dachu. Znajduje się tam ogród z pięknym widokiem na naszą stolicę. Spacerując  i relaksując się wśród krzewów, traw i kwiatów podziwialiśmy piękno miasta.

Po zaliczeniu ostatniej atrakcji udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy w długą i męczącą drogę do Czarnego Dunajca, którą umililiśmy sobie rozmowami, oglądaniem filmów, grami oraz wygłupami.

>>Galeria zdjęć<<