Jesteś tutaj: Szkoła / Historia Polski – Żywe obrazy

Historia Polski – Żywe obrazy

Z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę , biblioteka szkolna włączyła się do uroczystych obchodów tego święta.

Korzystając z propozycji Rady pedagogicznej, opracowano plan działania artystycznego pod tytułem „Historia Polski – Żywe obrazy”. Wybrani reprezentanci klas 4, 5 i 6 lub uczniowie całej klasy przy pomocy wychowawców mieli za zadanie przedstawić dokładnie scenę przedstawioną na wylosowanym wcześniej obrazie historycznym znanych polskich malarzy.

I tak uczniowie klasy 4a wylosowali obraz „Polonez” z Pana Tadeusza, 4b – „Żałobne wieści”, 5a – „Bój”, 5b – „Kazanie Skargi”, 5c – „Wernyhora”, 6a – „Konstytucja 3 Maja” oraz 6b – „Rejtan”.

Wybrani uczniowie korzystając z pomocy rodziców przygotowali wspaniałe stroje, adekwatne do scen na oryginalnym obrazie. Naszym zadaniem jako biblioteki było zapewnienie w miarę możliwości scenografii, czyli odpowiedniego tła, przedmiotów widocznych na obrazach, różnych detali itp. oraz uwiecznienie pracy uczniów, czyli wykonanie zdjęć.

30 października br. w związku z gminnymi obchodami 100 – lecia Odzyskania Niepodległości, wykonano wystawę przedstawiającą pracę i zaangażowanie naszych uczniów w to przedsięwzięcie. W dniach 5 i 6 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele obejrzeli wystawę i oddali swe głosy na najładniejszy i najdokładniej przedstawiony, ich zdaniem obraz. Wybór był niezwykle trudny. Głosowało 401 osób i wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce zajęli uczniowie klasy 4c – uzyskując 97 głosów, II miejsce uczniowie klasy 5a – 60 głosów i III miejsce – uczniowie klasy 6b – 59 głosów. Wszyscy pozostali uczniowie zostali wyróżnieni otrzymując pamiątkowe dyplomy.

Bibliotekarze bardzo serdecznie dziękują uczniom, nauczycielom oraz rodzicom z duże zaangażowanie w to trudne przedsięwzięcie.

Urszula Sadowska – Bujak

Halina Mitoraj