Jesteś tutaj: Szkoła / 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W tym roku szczególne, bo upamiętniające 100 rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym, niepodległym państwem.

W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia nasza społeczność szkolna  zorganizowała szereg upamiętniających działań.

Uczniowie wraz z nauczycielami, podzieleni na grupy wiekowe wzięli czynny udział w przeróżnych imprezach.

Uczniowie klas nauczania zintegrowanego 1 – 3 mieli zadanie z mapą Polski. I tak klasy 1 układały mapę Polski z puzzli, naklejały ją na flagę oraz wykonywały kotyliony.

Uczniowie klas 2 przygotowali najpiękniejsze zabytki Polski i naklejali je również na mapę, a klas 3 – pięknie malowali stroje ludowe z różnych regionów Polski i także umieszczali je na mapie.

Dla uczniów klas starszych przygotowano równie ciekawe i różnorodne zajęcia. Na sali gimnastycznej  odbywał się konkurs pod nazwą „123 kroki do niepodległej Polski”. Udział w tym konkursie brali wybrani uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjum. Mieli oni za zadanie przejść przez 6 stanowisk, odpowiadając na rozmaite pytania. Stanowisko 1 miało specyficzną formę, ponieważ była to praca z mapą. Trzeba było prawidłowo umieścić na mapie Polski wylosowane wydarzenie historyczne, słynne zabytki oraz typowe dla Polski krajobrazy. Na stanowisku 2 uczniowie musieli zaśpiewać lub wyrecytować słowa dwóch znanych pieśni patriotycznych. Stanowisko 3 sprawdzało wiedzę historyczną, czyli uczniowie losując pytanie musieli udzielić prawidłowiej odpowiedzi. Stanowisko 4 polegało na przyporządkowaniu dat do danego wydarzenia historycznego, natomiast na stanowisku 5 trzeba było przyjrzeć się fotografiom znanych postaci, ważnych dla polskiej historii tamtego okresu i rozpoznać osobę oraz krótko scharakteryzować. Na stanowisku 6 uczniowie losowali zdjęcia  obrazów autorstwa naszych słynnych malarzy i mieli za zadanie rozpoznać wydarzenie historyczne. Z tymi niekiedy trudnymi, ale ciekawymi zadaniami uczniowie poradzili sobie doskonale. Wygrał zespół klasy 8b – otrzymując 15 punktów, następnie zespół klasy 8a – 13 punktów, natomiast wszystkie pozostałe zespoły – po 12 punktów.

Inni uczniowie również nie próżnowali. I tak klasy 4, 5 i 6 uczestniczyły w grach i quizach historycznych pt. „Polskie symbole narodowe”. Uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjum dzieląc się na trzy grupy robili kotyliony, śpiewali patriotyczne pieśni i rozwiązywali kalambury związane z historią naszej Ojczyzny. Grupa naszych wysportowanych uczniów brała udział w sztafecie, biegnąc wokół budynku szkoły i przekazując sobie flagę naszego kraju, która potem została przypięta do drzewca w poczcie sztandarowym.

O godzinie 10.30 wszyscy zebraliśmy się na hali sportowej, aby obejrzeć i wysłuchać uroczystej akademii.  Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe, godło i hymn, którego cztery zwrotki odśpiewano na początku uroczystości. Następnie poczet sztandarowy złożył wiązankę kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym poległych w Katyniu.

Uczniowie klas gimnazjalnych oraz ich młodsi koledzy z klas piątych w ciekawej inscenizacji przedstawili nam losy narodu polskiego. Wszystkie wiadomości pięknie przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu uczennic: Edyty Limanówki, Kingi Piotrowskiej i Martyny Harbut. Akademia miała podniosły i bardzo uroczysty charakter.

Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia odbyły się projekcje filmów historycznych – „Bitwa pod Wiedniem”, „Powstanie Warszawskie” oraz dokumentu fabularyzowanego pt. „Pilecki”.

Tekst: U. Sadowska – Bujak