Jesteś tutaj: Szkoła / XX KONKURS POTYCZKI SZKOLNE PODHALE – MOJA MAŁA OJCZYZNA

XX KONKURS POTYCZKI SZKOLNE PODHALE – MOJA MAŁA OJCZYZNA

W dniu 26 lutego 2019r. w budynku Szkoły Podstawowej w Czarnym Dunajcu odbył się dwudziesty jubileuszowy konkurs regionalny w tym roku pod hasłem: „Adwent, Godne Święta, Miesopust” . Konkurs przygotowały nauczycielki Małgorzata Stopka Studencka, Krystyna Kopeć, Halina Kowalik, Marta Kucharska Żądło.

W konkursie wzięło udział 8 drużyn czteroosobowych z klas szóstych i siódmych szkół gminy Czarny Dunajec. Były to szkoły: Chochołów, Ciche II, Czerwienne, Stare Bystre I, Stare Bystre II, Załuczne, Pieniążkowice oraz gospodarze. Uczniowie brali udział w teście sprawdzającym znajomość obrzędów, zwyczajów, pojęć gwarowych związanych z okresem bożonarodzeniowym. Były też konkurencje praktyczne takie jak: przygotowanie kartki świątecznej, zaśpiewanie pastorałki góralskiej, złożenie życzeń przez podłaźnika, czy zaprezentowanie ręcznie robionej ozdoby choinkowej. Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji jury w skład którego weszli regionaliści : Anna Trebunia Wyrostek Dyrektor CKiP, Stanisław Bukowski CKiP, Ewa Iwulska członek Zarządu Głównego Związku Podhalan, Józef Szaflarski -poeta zdecydowało o przyznaniu pierwszego miejsca góralom, ze szkoły w Załucznem. Drużyna ta otrzymała ufundowane przez Związek Podhalan nagrody książkowe oraz unikatowy drewniany dyplom. Nagrody i dyplomy za 2 miejsce dla Szkoły w Pieniążkowicach oraz 3 miejsce dla Szkół w Chochołowie i Czarnym Dunajcu ufundowali organizatorzy. Także pozostałe drużyny biorące udział w konkursie otrzymały skromne upominki i dyplomy. Jury podkreśliło, że poziom konkursu był wysoki i bardzo wyrównany i wszyscy młodzi górale biorący w nim udział powinni czuć się zwycięzcami.

W trakcie konkursu przygrywała muzyka młodzieżowa ze Starego Bystrego. Organizatorzy chcą podziękować młodym muzykantom, Związkowi Podhalan i Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu za ufundowanie nagród, wizytatorowi Bronisławowi Stochowi oraz przewodniczącemu Rady Gminy Tadeuszowi Czepielowi za obecność w czasie konkursu, nauczycielom z ośmiu szkół podstawowych za przygotowanie uczniów do konkursu.

W imieniu organizatorów Krystyna Kopeć

>>Galeria zdjęć<<