Jesteś tutaj: Szkoła / Sprawozdanie z akcji „Szkoła pamięta”

Sprawozdanie z akcji „Szkoła pamięta”

W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej p. Dariusza Piontkowskiego nasza szkoła wzięła udział ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg działań. Obejmowały one:

Udział w warsztatach „Wrzesień 1939. Walka i konspiracja” organizowanych przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Zajęcia odbyły się 25 października 2019 r. Uczestnikom z klas 8a, 8c,7a i 7b zostały przybliżone zagadnienia dotyczące przebiegu wojny obronnej 1939, historii ziem polskich w czasie okupacji oraz konspiracyjnej działalności Polaków. W trakcie zajęć uczniowie otrzymali książeczkę wiedzy i zadań, którą mieli  uzupełnić po mini-wykładzie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Uczestnicy zapoznali się również ze sprzętem wojskowym z omawianego okresu, m.in. przykładowymi egzemplarzami ekwipunku wojskowego. Ponadto naszym podopiecznym przybliżone zostały najważniejsze informacje na temat sytuacji panującej na ziemiach okupowanej Polski.

Porządkowanie Grobu Nieznanego Żołnierza – p. Marek Skupień oraz p. Małgorzata Stopka – Studencka wspólnie z uczniami należącymi do kółka historycznego uporządkowali grób, którym nasza szkoła opiekuje się co roku. Była to kolejna okazja aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

Rajd pieszy – wycieczka patriotyczna po lokalnych miejscach pamięci. Rajd miał na celu zgłębienie historii tych miejsc oraz osób zasłużonych dla naszej społeczności.  Klasy 8a, 6b oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  zapalili znicze w tych miejscach, złożyli wiązanki oraz wysłuchali wykładów historycznych, w których zostały przybliżone fakty naszej lokalnej ale również i światowej historii. Uczestnicy zostali podzieleni na 2 grupy i podążali dwoma trasami, które objęły:

• kamień upamiętniający Zbrodnię Katyńska i Władysława Burtana, mieszkańca Czarnego Dunajca, zamordowanego w Katyniu;
  •  tablicę poświęconą pułkownikowi Eugeniuszowi Borowskiemu ps. Leliwa, dzielnemu dowódcy batalionu „Barbara” , bohaterowi walk o wolność Polski;
  • tablicę na Rynku w Czarnym Dunajcu upamiętniającą uczestników walk o wolność, legionistów oraz uczestników I wojny światowej,
  • kapliczkę z figurą Jezusa skrępowanego będącą symbolem wydarzeń związanych z konfederacją barską
  • grób zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Czarnego Dunajca na cmentarzu parafialnym
  • Grób Nieznanego Żołnierza