Jesteś tutaj: Szkoła / Wycieczka do Poznania

Wycieczka do Poznania

W dniach 9-11 czerwca 2021r uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Zofii Kierkowskiej i p. Moniki Czapli wzięli udział w wycieczce do Poznania.

Zwiedzanie okolic Poznania rozpoczęliśmy od podziwiania tego pięknego miasta z łodzi, którą płynęliśmy po jednej z dłuższych rzek Polski - Warcie. Następnie zwiedziliśmy Ostrów Tumski czyli wyspę katedralną, która była świadkiem tysiącletniej historii naszego kraju ale i samego Poznania. Według informacji podanej przez przewodnika to tutaj przebywał i został pochowany Mieszko I. Kolejnym punktem było przejście na Stary Rynek gdzie mogliśmy podziwiać architekturę malowniczych kamienic i ratusza, oczywiście w południe zaobserwowaliśmy z zadartymi głowami walkę słynnych koziołków. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy była „Brama Poznania”– interaktywne centrum historii Ostrowa Tumskiego. Po pysznej obiadokolacji udaliśmy się do naszego hostelu i na zasłużony wypoczynek.

W drugim dniu, po śniadaniu przejechaliśmy do Gniezna- pierwszej stolicy państwa polskiego. Jak historia głosi gród ten założony był przez legendarnego protoplastę Polan- Lecha. To tutaj odbył się w 1000 roku słynny zjazd, w którym uczestniczył Bolesław I Chrobry i Otto III. Do najważniejszych zabytków należy Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. Wnętrze zapiera dech w piersiach, mogliśmy podziwiać przepiękne sklepienia, rzeźby i zbudowane z różnych kamieni ołtarze. Kolejnym punktem programu był przejazd do Biskupina-  gdzie zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne. Gród w Biskupinie jest rekonstrukcją, w skład której wchodzą; wał obronny, falochron, brama, ulice i budynki mieszkalne, przedstawiające osiedle pochodzące z okresu kultury łużyckiej. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali naszej pilot p. Kasi oraz napotykanych po drodze „mieszkańców” osady.

Na zakończenie dnia, po kolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po rynku i wzdłuż jeziora Malta.

W ostatnim dniu naszej wycieczki, po wykwaterowaniu i pysznym śniadaniu udaliśmy się do słynnej Palmiarni. Tutaj nasi uczniowie mogli poznać warunki klimatyczne oraz roślinność różnych stref klimatycznych; las równikowy, sawannę, pustynię, roślinność śródziemnomorską. Następnie przejechaliśmy do Kórnika, gdzie znajduje się przepiękny neogotycki zamek należący do rodu Górków i Działyńskich. Ostatnim właścicielem zamku był Władysław Zamoyski, który jest jedną z zasłużonych postaci miasta Zakopanego i naszego regionu. Ze względu na ograniczenia nie mogliśmy zwiedzić zamku ale obejrzeliśmy piękne arboretum z niezwykle cennymi drzewami i krzewami.

Po chwili odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do Czarnego Dunajca.