Wycieczka do Warszawy klas ósmych w ramach programu
WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS ÓSMYCH W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”
W dniach 14-16 września, klasy ósme naszej szkoły pod opieką nauczycieli p. K. Piotrowskiej, p. G. Bałek, p. M. Rapacza i p. M. Skupnia, uczestniczyli w wycieczce współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Wyruszyliśmy skoro świt w środę wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną i kolorową jesienną aurą. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Zamku Królewskiego, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Zachwycaliśmy się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792 r.
Po intensywnym i dość czasochłonnym zwiedzeniu Zamku udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, po drodze odwiedzając takie zabytki jak: Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwon na Kanonii, Gnojną Górę, Kolumnę Zygmunta. Nasz spacer przedłużyliśmy w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Tam zobaczyliśmy Kościół p.w. Św. Anny, Pałac Prezydencki oraz Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Smoleński. W drodze powrotnej przystanęliśmy przy jedynej pozostałości z getta warszawskiego – małego fragmentu ceglanego muru.
Mocno oczekiwany drugi dzień wycieczki przyniósł nam kolejne atrakcje. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat powstania, jego oddziaływania na losy Warszawy i całego państwa. Poznaliśmy historie powstańców, na własne oczy zobaczyliśmy jak zniszczona była nasza stolica, a nawet mięliśmy możliwość sprawdzenia w specjalnym multimedialnym lustrze – do którego z powstańców jesteśmy podobni.
Po tak ciężkiej, ale jakże wartościowej historii udaliśmy się na żywe lekcje z dziedziny biologii, fizyki, mechaniki, robotyki i techniki do Centrum Nauki Kopernik. Każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy naszą wiedzę i umiejętności – i mogliśmy je zastosować w praktyce.
Nieopodal Centrum Nauki Kopernika znajduje się pomnik Syrenki z roztaczającym się pięknym widokiem na most Świętokrzyski oraz Stadion Narodowy. Nie mogliśmy nie odwiedzić tej atrakcji, zwłaszcza że pogoda nam dopisywała. Spędziliśmy tam miłe chwile robiąc pamiątkowe zdjęcia.
Kolejnym, ale nie ostatnim punktem naszego programu był cmentarz wyznaniowy na Powązkach. Spacerując po nim rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Wstrząsnęły nami groby Alka, Rudego i Zośki, którzy niewiele od nas starsi oddali życie za naszą ojczyznę. Szukaliśmy również grobów znanych osób. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy.
Po nostalgicznym pobycie na cmentarzu udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz do Złotych Tarasów, gdzie mieliśmy czas na relaks, małe zakupy oraz posiłek.
Ostatni dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu na łonie natury - najpierw odwiedziliśmy Łazienki Królewskie, słuchając historii i anegdot związanych z tym miejscem, a następnie udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie przejeżdżając Trakt Królewski. Po drodze jednak zahaczyliśmy o budynek naszego Sejmu oraz Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Pałac w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie wywarły na nas ogromne wrażenie swoim przepychem oraz pięknym i zadbanym otoczeniem.
Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na szybki posiłek i powrót do domu. Jedno jest pewne - tą wycieczkę zapamiętamy na długo.
A oto niektóre relacje naszych uczestników:
Na wycieczce najbardziej podobały mi się Łazienki Królewskie. Uwielbiam chodzić po ogrodach i oglądać naturę, zwłaszcza w taki sposób.
- Julia, kl. 8
Mi osobiście z całej wycieczki do Warszawy, najbardziej podobał się spacer po Łazienkach Królewskich. Przebywając na świeżym powietrzu mogliśmy dowiedzieć się wiele o dziejach Polski i zagłębić się w historyczne wydarzenia co było bardzo przyjemnym urozmaiceniem przyswajania wiedzy. Dodatkowym plusem w całej tej atrakcji, była duża przestrzeń, swoboda ruchu i piękne widoki, które na pewno zostaną długo w mojej pamięci.
- Elena, kl. 8
Najbardziej na wycieczce do Warszawy podobały mi się odwiedziny na Cmentarzu Powązkowskim oraz wizyta w Łazienkach Królewskich. W porze jesiennej te miejsca nie dość, że zachwycają przepiękną okolicą oraz zabudową, to również mają niepowtarzalny klimat dzięki spadającym z drzew liściom oraz ich złotym koronom. Same Łazienki i Pałac na Wodzie wprawiły mnie w zachwyt swoim wyglądem, ich architekturą. Wizyta tam była niesamowitym przeżyciem i chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić.
- Kacper, kl. 8
W Warszawie najbardziej spodobał mi się Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie a także Łazienki Królewskie. W Zamku Królewskim zobaczyłam wiele cudownych malowideł oraz rzeźb których nigdy nie miałabym okazji ujrzeć. Pałac w Wilanowie zachwycił mnie swym urokiem, te piękne zdobienia na budynku oraz śliczne ogrody naprawdę zapierają dech w piersiach a w Łazienkach przeszłam cudownym parkiem którego najbardziej wyczekiwałam będąc już małym dzieckiem. Zobaczyłam tam także piękna budowlę, która niegdyś była poprostu łazienką. Wszystkie te miejsca były naprawdę ciekawe i warte zobaczenia.
- Oliwia, kl. 8
Naszym zdaniem wycieczka była świetnym i ciekawym pomysłem. Najbardziej podobało nam się spacerowanie po Łazienkach Królewskich, fragment muru getta oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo fajne było również Centrum Nauki Kopernik, gdzie można było własnoręcznie wykonywać różne doświadczenia. Z całej wycieczki dowiedziałyśmy się bardzo dużo ciekawych i pożytecznych rzeczy. Ogromnie polecamy i zachęcamy do odwiedzenia naszej stolicy, uważamy, że była to jedna z najlepszych wycieczek na jakich byłyśmy. –
Ala i Basia, kl.8
Moim zdaniem wycieczka do warszawy była bardzo udana ponieważ zwiedziliśmy ciekawe miejsca takie jak Łazienki Królewskie. Myślę, że najciekawszym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie duże wrażenie wywarła na mnie opowieść pewnego powstańca o tym jak zdobył broń.
- Konrad, kl. 8
Wycieczka do Warszawy bardzo mi się podobała. Najbardziej w pamięć zapadł mi Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Duże wrażenie wywarł na mnie Grób Nieznanego Żołnierza oraz cmentarz na Powązkach. To było dla mnie niezapomniane przeżycie oraz ciekawy sposób na naukę.
- Kasia, kl. 8
Naszym zdaniem wycieczka była naprawdę cudowna. Najbardziej podobało się nam Centrum Nauki Kopernik, gdzie można było własnoręcznie przeprowadzić eksperymenty oraz zobaczyć jak działają rzeczy z dziedziny chemii i fizyki. Znajdowały się tam stanowiska, na których mogliśmy dokładniej zobaczyć budowę i mechanizm poszczególnych maszyn. Kolejnym niezapomnianym miejscem były Łazienki Królewskie oraz znajdujący się w nich Pałan na Wodzie. Uważamy, że warto było pojechać na tą wycieczkę i chętnie zostałybyśmy w Warszawie dłużej lub zwiedziły to wspaniałe miejsce jeszcze raz
- Klaudia i Ola, kl. 8