Jesteś tutaj: Szkoła / >Archiwum / Archiwum 2021/2022 / Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

„Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych”. Takie hasło widnieje w czytelni naszej biblioteki na gazetce ściennej. Tegoroczne obchody tego święta kumulują się na słowach: Książka nas łączy.

Głównym celem  przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, bowiem “szkoła bez biblioteki jest jak twierdza bez zbrojowni“.

Obecny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przypadł na okres, w którym nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup lektur i nowości czytelniczych. W ramach realizacji tego projektu, przy okazji obchodów święta, w dniu 25 października 2021 r. nauczyciel bibliotekarz przygotował dla wszystkich czytelników specjalną akcję propagującą czytelnictwo. Zasady zostały podane  przez szkolny radiowęzeł.

Jedną z atrakcji był konkurs pod tytułem: „Czy znasz autora i tytuł książki?”. Dla uczniów klas 1 – 4, pani Dyrektor przeczytała fragment książki „Szewczyk Dratewka”, a dla uczniów starszych – fragment książki „Chłopcy z Placu Broni”. Pierwsza osoba, z klas 1 – 4, która podała prawidłową odpowiedź otrzymała nagrodę książkową pt.„Legendy i klechdy polskie”(Zosia Kiernia kl. 2a), a z klas 5 – 8 książkę „Piąty wymiar” Krystyny Rachfał (Jakub Jarończyk kl.8a).

Dodatkowo, dwadzieścia  pierwszych osób z klas 0 – 3 i 4 – 8,  które odwiedziły bibliotekę na długiej przerwie miało możliwość wygrania przeróżnych niespodzianek w loterii fantowej. Można było wyciągnąć m. in. los z napisem: „wygrałeś książkę”; „cukierek; „batonik”, „nagrodę rzeczową”.

Chętni uczniowie z klas 5 – 8,  indywidualnie oraz grupowo na lekcjach wychowawczych wraz z nauczycielem odwiedzali bibliotekę, aby przypomnieć sobie „zamierzchłe” czasy, gdy chodzili do pierwszej klasy i byli pasowani na czytelników. Przybyli, aby powspominać, uczniowie klas 5b. Wystawione książeczki z bajkami, które wtedy układali i  ilustrowali cieszyły się ogromną popularnością.

Serdecznie wszystkim dziękuję za włączenie się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Zapraszam do wypożyczania ulubionych książek. W ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostanie zakupionych  kilkadziesiąt pozycji z listy bestsellerów sporządzonej na podstawie wcześniej przeprowadzonej na godzinach wychowawczych ankiety wśród uczniów klas 5 – 8.

Wszystkim czytelnikom życzę wielu ciekawych i fascynujących przeżyć z literaturą. Sięgajmy po dobre książki, pamiętając o tym, że: „ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.”

Urszula Sadowska-Bujak

Analiza ankiety badającej zainteresowania czytelnicze uczniów

Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez wojto19a